Türk Kahvaltı Kültürüne Doğru, Kısa Bir Keşif Yolculuğu – Mornero Kahvaltı Aboneliği

Kültürlere göre farklılık gösteren bir öğün olan kahvaltı, zengin ve köklü bir geçmişe sahiptir.

Günde üç öğün yeme, modernleşme ve sanayi sürecinin getirdiği yeni bir alışkanlık. Avrupa’da olduğu gibi Türkiye’de de gelişen ekonomik ve kültürel koşulların etkisiyle son 20-30 yılda epey değişikliğe uğramış durumda. Osmanlı toplumunda günde iki kez subh (sabah) ve mesa (akşam) yemek yendiği biliniyor. Bu iki ana öğün haricinde, sabah erken vakitte, kahve içmeden önce yapılan atıştırmalar olma özelliğini de taşıyor.

KAHVE ALTI

Kahvaltının, tütün ve kahve tüketiminin yaygınlaştığı 16. Yüzyıldan sonra; tütün altı, çubuk altı, kahve altı, sofralık gibi deyimlerle de ifade edilmeye başlandığı söyleniyor. 20. yüzyılın başlarında kaleme alınan Kamus-ı Türki sözlüğüne göre kahvaltı şöyle tanımlanıyor;

  • Esasen aç karına kahve içmemek için, kahveden evvel yenen muhtasar (kısa, az) yemek.
  • Yemek vaktinin gayrinde ve sofra haricinde tepsi ile çıkarılıp yenen şey, muhtasar ve muhazar (hazır bulunan) yemek.

Osmanlı’ da önceleri akşamdan kalan yemeklerin tüketilmesine dayanan bu yeni kültür, günümüzde bildiğimiz kahvaltı öğünü şekline dönüşmeye başlamıştı. Öyle bir şeydir ki bu kahvaltı bırakın ülkeler arası mesafeyi bölgeden bölgeye bile değişiklik göstermektedir. Ege dediğimizde aklımıza çeşit çeşit reçel, birbirinden farklı onlarca yeşillik gelmekteyken Karadeniz dediğimizde mısır ekmeği ve mıhlama gibi kahvaltılık çeşitleri aklımıza gelir.

Gel gelelim ki bu iş yurtdışında böyle değil. Nedir bu farklılıklar diye sorarsanız, Türk kahvaltılıkları genellikle sucuklu yumurta, yağda yumurta veya haşlanmış yumurta gibi sıcak yiyecekler ve kahvaltılıklar ile başlar en sonunda ise, birbirinden farklı reçeller ya da bal kaymak ikilisi gibi tatlı çeşitleri ile taçlandırılarak bitirilir.

Yurt dışında ise bu durum oldukça değişiklik göstermektedir. Örneğin; Amerika’da kahvaltılar tamamen tatlı bazlıdır. Salam, sosis gibi ürünler de Türkiye’nin aksine kahvaltılık olarak görülmemektedir. Bu durum Avrupa’ da da farklı değildir. Fransa, İtalya ve Belçika’ da en çok tercih edilen kahvaltılık kruvasandır ve yanında genellikle reçel ve şurup gibi tatlandırıcılar tüketilir. Orta Doğu’nun kahvaltı kültürü ise bize benzemekte ancak baharat tüketimi konusunda farklılık göstermektedir.

Kısacası Türk kültüründe kahvaltının önemi de biçimi de çok başkadır. Hele günlerden pazar ise, kahvaltı öğün olmaktan çıkıp sanata dönüşerek tüm ailenin toplanmasına vesile olan bir aktivite haline gelir.

Güne Mutlu Başlayın

Günümüzde çoğu kişi ya kahvaltı yapmamakta ya da sağlıksız kahvaltı yapmaktadır. Kahvaltı, doğru besinleri tüketmemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündür. Mornero olarak güne mutlu başlamak isteyen herkese taze, sağlıklı, uygun fiyatlı ve lezzetli kahvaltı hizmeti sunuyoruz.

Mornero sağlıklı kahvaltı paketleri ile siz de güne mutlu başlayın. Hazır kahvaltı paketlerimiz ile kahvaltı hizmeti satın alabilir ve işyerine, ofise, hotele, yurtlara, plazaya istediğiniz saatte pratik kahvaltı aboneliği ile kahvaltı siparişi verebilirsiniz. Mornero ile artık hızlı kahvaltı, kolay kahvaltı, paket kahvaltı, diyet kahvaltı, toplu kahvaltı, hazır kahvaltı ve kurumsal kahvaltıya ulaşmak çok kolay. Kahvaltı aboneliği, kahvaltı hizmeti almak, kahvaltı servisi, kahvaltı siparişi, toplu kahvaltı siparişi, ofise kahvaltı siparişi ile sağlıklı ve leziz kahvaltı paketlerine hemen abone olabilir, toplu alımlar için sipariş verebilirsiniz. En taze ve doğal ürünler ile her sabah size günlük ve taze kahvaltı paketlerini ulaştırıyoruz. Hoteller için kahvaltı, butik oteller için kahvaltı, organizasyon için kahvaltı, öğrenci yurtları için kahvaltı, turlar için kahvaltı, şirket etkinlikleri için kahvaltı, okullar için kahvaltı, şirketler için kahvaltı, kurumlar için kahvaltı, ofisler için kahvaltı, iş yerine kahvaltı paketleri ile kolay ve pratik kahvaltı siparişi vermek şimdi Mornero ile mümkün. Siz de her güne mutlu başlayın! Hazır kahvaltı paketleri siparişi vererek istediğiniz sayıda kişilik kahvaltı seçeneğine hemen ulaşın. Kahvaltı tabağı siparişi vermek, hazır kahvaltı paketleri için bize ulaşmak, kahvaltı siparişi vermek, kahvaltı aboneliği başlatmak, kahvaltı hizmeti almak, pratik ve doyurucu kahvaltı aboneliği için bize ulaşmanız yeterli. Mornero ile pratik, doyurucu, günlük ve taze kahvaltı siparişi vererek güne mutlu başlayın!

Mornero; çalışan insanlar, kahvaltıya vakti olmayanlar, sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamak isteyenler için kahvaltılarını istedikleri saatte belirtilen adrese getiriyor. Sizin tek yapmanız gereken ise kahvaltı aboneliğinizi başlatarak kahvaltınızın gelmesini istediğiniz saati seçmek ve gerisini Mornero’ya bırakmak. Haydi hemen “Mornero” ailesine katılın! Güne mutlu başlayın!

Neler Sunuyoruz

Lezzetli ve Sağlıklı Kahvaltı

Doğal ve Katkısız Ürünler

Taze ve Günlük Paketler

Hijyenik ve Kurumsal Hizmet

Tam Saatinde Teslimat

Kaliteli Ürünler Uygun Fiyat

Size Özel Çözümler

Müşteri Memnuniyeti

Mornero Prensipleri

Doğal Lezzetler

Taze ve Sağlıklı

Müşteri Memnuniyeti

Zamanında Teslimat

Herkes İçin Mornero

Süpermarket

Taze, lezzetli, sağlıklı kahvaltı ve sandviçlerimizle müşterilerinizin yüzü gülsün.

Yurt

Öğrencilerinize sağlıklı, uygun fiyatlı ve lezzetli kahvaltı hizmeti sunun.

Restoran

Müşterilerinize pratik, sağlıklı, lezetli kahvaltılar ve sandviçler sunun.

Otel

Misafirleriniz sağlıklı kahvaltı ile güne mutlu başlasın!

Ofis

Çalışanlarınız ofiste pratik, sağlıklı, lezzetli, doyurucu kahvaltı ile işe enerjik ve mutlu başlasın.

Okul

Öğrencileriniz dengeli ve sağlıklı kahvaltı yaparak daha başarılı olsun.