Kahvaltısız Bir Gün Nasıl Geçer? – Mornero Kahvaltı Aboneliği

                                         Kahvaltısız Bir Gün Nasıl Geçer?

Dengeli ve sağlıklı beslenme, sağlıklı bir yaşamın en önemli unsurudur. Sağlıklı beslenme kişinin yaşına, cinsiyetine ve günlük yaşam tarzına bağlı olarak vücudunun fiziksel ihtiyaçlarını yeterli ve dengeli biçimde karşılayacak, kaliteli besin alması demektir. Sağlıklı beslenebilmek için vücudumuzun ihtiyacı olan temel besinleri yani proteinleri, enerji kaynağımız karbonhidratları, sağlıklı yağları, vitamin ve mineralleri mutlaka günlük olarak almamız gerekir.  Her yeni güne başladığımızda vücudumuzun ihtiyacı olan temel besin değerlerini almadığımız takdirde vücudumuzun sağlık dengesini bozmaya başlarız.

Her gün, 7/24 durmaksızın çalışan vücudumuz kendini ancak uykuda olduğumuz saatlerde yenileyebilir. Uykuda kaslarımız dinlenir, onarılır, cildimiz yenilenir, sorunlu doku ve organlarımız tamir edilir ve ertesi güne başlamak için hazırlanır. Bütün bunlar için vücudumuz bir önceki gün tükettiğimiz gıdalardan aldığımız besin ve enerji maddelerini kullanır. Eğer gün içerisinde ne kadar sağlıklı besin tüketirsek vücudumuz kendisini ertesi güne o kadar sağlıklı şekilde hazırlar. Gece boyunca besin maddelerinin tüketilmesi nedeniyle, saatler içerisinde kan şekerimiz düşer ve sabah açlık hissi ile uyanırız.

Kahvaltı olmadan başlanan bir gün;

Uyandıktan sonraki ilk saatler içinde besin tüketmemiz gerekir, aksi takdirde kan şekerimiz çok düşer ve artık sadece sabah saatlerinde değil, o gün boyunca sürekli tatlı, şekerli gıdalar tüketmek isteriz. Bu isteğe engel olamaz ve gerçekten basit karbonhidratlarla yağdan zengin besinler tüketirsek, bu besinler çok kısa sürede kana karışıp kan şekerimizi yükseltirler. Bu da pankreasımızın yüksek miktarda insülin salgılamasına yol açar, sonuçta kan şekerimiz kısa sürede yine düşer ve bu süreç gün boyu devam eder.  Kahvaltı etmeyen kişiler yorgunluk, güçsüzlük, konsantrasyon bozukluğu, kan şekeri düşüklüğü ve gün boyu uykusuzluk yaşarken, kahvaltı edenler daha enerjik oluyor. Ayrıca, kahvaltı etmeyen kişilerin gün içerisinde yüksek yağ ve şeker içerikli besinlere yönelmeleri daha kolay olurken, kahvaltı edenler gıda ihtiyacını daha iyi kontrol ediyor.

Günlük ihtiyacımızın yüzde 20’si;

Kahvaltıda günlük toplam enerji ihtiyacınızın en azından yüzde yirmisini almalısınız. Enerjiyi karşılamak için tam tahıllı, yulaflı besinler yanında kahvaltıda karbonhidrat kaynağı olarak meyve ve sebze tüketilmesi, tokluk süresini ve doygunluk hissini artırır, kan şekerinin dengeli olmasını sağlar, ani yükseliş ve düşüşlere engel olur. Böylelikle gün içerisinde sağlıksız, yağ ve şeker oranı yüksek atıştırmalıkları yeme isteğiniz yok olur. Ayrıca gün boyu kolesterol düzeyinin normal sınırlarda kalmasına da destek olur. Bu sayede vücudunuz gün içerisinde sağlıklı bir şekilde çalışır.

Her gün sağlıklı kahvaltı yerine 1 adet poğaça yerseniz;

Doygunluk hissini artıran ve kendinizi enerjik hissetmenizi sağlayan bir diğer temel besin maddesi de proteindir. Vücut ağırlığımızın kilogramı başına her gün yaklaşık 1 gr protein almamız gerekir. Toplam günlük protein ihtiyacımızın üçte biri kadarını da mutlaka kahvaltıda almalıyız. Bunun için de simit ya da poğaça gibi yağlı karbonhidrat ağırlıklı atıştırmalık kahvaltılar yerine peynir, süt ve yumurta gibi protein ağırlıklı besinlere yer vermemiz gerekir. Size gerçekten yararı olmayacak, fazladan yediğiniz ortalama büyüklükte her bir poğaçanın yaklaşık 200 kalori olduğunu, her iş günü 1 poğaça yediğinizde ayda fazladan yaklaşık 5000 kalori alacağınızı, bunun da size bir yılın sonunda yaklaşık 7 – 8 kilo yağ dokusu olarak geri döneceğini bilmenizde fayda var.

Öğrenciler ve çalışanlar bazen yoğun şehir hayatının temposu içinde sağlıklı bir kahvaltı için fırsat bulamazlar. Böyle durumlarda hazırlaması ve tüketilmesi kolay, farklı lezzet seçenekleri ile birlikte besin içeriği açısından zengin, yağdan fakir, enerji ve porsiyonu kontrollü besin desteklerinden yararlanabilirler. Bunun yanında sağlıklı besinlerle zengin bir kahvaltı aboneliği vücudunuzun sağlığı ve gün içerisinde kendinizi dinç hissetmeniz için faydalı olacaktır.

Ne olursa olsun, eğer kilo vermek, mevcut kilonuzu kontrol altında tutmak, sağlıklı bir metabolizma ve en önemlisi sağlıklı bir vücut istiyorsanız siz, siz olun güne mutlaka kahvaltı ederek başlayın.