Kahvaltısız Asla!Peki Neden? – Mornero Kahvaltı Aboneliği

Kahvaltısız Asla! Peki Neden?

Çoğumuzun da duyduğu ve katıldığı bir görüştür kahvaltısız asla! En önemli öğün diye bahsedilir hep, en sevilen öğün, mutlaka es geçilmemesi gereken öğün. Peki neden en sevilen öğün ? Neden mutlaka tüketilmesi gereken öğün?

Sağlıklı beslenmenin altın anahtarıdır sabah kahvaltısı. Gece boyunca insan metabolizmasının hızı yavaşlar. Sabah uyanıldığında yapılan kahvaltı ile de metabolizma yeniden hızlanmaya başlar. Vücudun ihtiyacı olan besin ögelerini (proteinler, yağlar, karbonhidratlar, mineraller, vitaminler ve su) bir an evvel karşılamak gerekir. Bu yüzden en önemli öğündür kahvaltı.

Kahvaltı için söylenmiş; ”İnsan kendine bakmaya aynadan değil, kahvaltıdan başlar” sözü ne de güzel vurgulamıştır kahvaltının önemini.

Kahvaltının, en önemli öğün olduğunu belirtmiştik  aynı zamanda kahvaltı, en çok ihmal edilen öğündür.

Kahvaltı; gün boyunca daha dinç ve aktif kalabilmek, çalışma performansını arttırmak, derslerdeki başarıyı arttırmak, işte veya derste uzun süreli konsantrasyon sağlamak, yorgunluk ve uyku halinden ve dikkat eksikliğinden kurtulmak, formda kalmak, sağlıklı olmak için ve daha sayabileceğimiz pek çok nedenden dolayı asla atlanmaması gereken bir öğündür.

Kahvaltı atlandığında, gün içinde açlık ve enerji seviyelerinde düşüşler hissedilir. Böylece sağlıklı düşünmek ve duyguları kontrol etmek zorlaşır. Kahvaltıyı atlamak özellikle çocuklarda konsantrasyon, özgüven ve sosyal etkileşim eksikliğine, hiperaktiviteye ve sinirlilik gibi durumlara neden olur.

İşte bu yüzden; yeni bir güne başlarken: ‘Kahvaltısız asla!’ denmelidir.

Kahvaltı eşi dostu bir araya getirir, bütünler… Bir kalıp peynir, sıcacık çayın dumanı, yumurtanın kokusu alır bizi çocukluğumuza götürür. Güzel anılar, hatıralar hepsi bizimle beraber sofraya oturur. Hele kalabalık bir kahvaltı masası ise değmesinler keyfimize. Kim ne derse desin, kahvaltı ilgidir. Bazen kendinize olan, bazen karşınızdakine…

Kahvaltı enerjidir, kahvaltı sevgidir, kahvaltı gülümsemektir, kahvaltı şarkı söylemektir. Kahvaltı mutluluktur!..

 ‘Zamanım yok’ demeyin.

Kahvaltıyı hazırlamak için hergün zaman bulamayacağınızı düşünüyorsanız; size bir püf noktası:

Zamanı gözünüzde büyütmeyin. Evde kahvaltıya gerçekten zaman ayıramıyorsanız; Mornero kahvaltı aboneliği sistemine üye olun ve her sabah kahvaltınız hazır olsun!