Kahvaltınız Hala Mısır Gevrekleri Mi? – Mornero Kahvaltı Aboneliği

Kahvaltınız Hala Mısır Gevrekleri Mi?

Her sabah soğuk sütlü kahvaltılık gevrekleri yiyorsanız, tartışmasız günün en iyi yemeğini kaçırıyorsunuz demektir. Gözleriniz hala kapalıyken ve beyniniz daha çalışmaya başlamamışken işleri tersine çevirmek için kahvaltı gibisi yoktur. Kahvaltınız, günün geri kalanı için sizi hazırlar.

Kahvaltılık gevreğiniz ballı, tahıllı, kakaolu, karışık meyveli… nasıl olursa olsun, doğal bir kahvaltının yerini asla tutamaz. Hazırlanışı basit ve hızlı olan bu yiyeceğin doğal bir kahvaltı karşısındaki en büyük eksiği sağlık! Kahvaltılık gevrekte bulunmayan vitaminler ve mineraller; zeytinli, peynirli, domatesli bir kahvaltıda yani doğal bir kahvaltıda bulunuyor.

Türkiye pazarına 1998 yılında giren, her yaş grubuna hitap eden kahvaltılık gevrekler, ülkemizde kahvaltı yerine alternatif olmaktan çok kahvaltıyı destekleyici durumdadır. Yapılan araştırmalara göre ülkemizde yılda 14.500 ton kahvaltılık gevrek satılmakta ve Türkiye’deki hanelerin %43’ünde bulunmaktadır.

Peki, sürekli olarak yediğimiz kahvaltılık gevreklerin doğal bir kahvaltıya göre hangi konularda ve ne gibi eksiklikleri vardır?

Sağlık

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kahvaltılık gevreklerin en büyük eksikliği sağlık! Sürekli bir şekilde kahvaltılık gevrek yemek, sizi ihtiyacınız olan vitaminlerden mahrum bırakır. Daha çabuk ve sık hasta olmanıza, daha hızlı yorulmanıza neden olur. Kahvaltı eden kişilerin fiziksel dayanıklılığı artar, kalp ve böbrekleri daha düzenli çalışır.

Enerji

Gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi doğal bir kahvaltıdan alırsınız. Kahvaltılık gevrek günün başında uyanmanız için gerekli enerjiyi sağlasa da günün ilerleyen saatlerinde bu enerjinin kaybolduğunu fark edeceksiniz. Bununla beraber doğal bir kahvaltı günün ilerleyen saatlerine kadar tok tutarken kahvaltılık gevrek, bir ara öğün niyeti görecek, erkenden acıkmanıza neden olacaktır.

Motivasyon

Güzel bir kahvaltı sizi mutlu eder! Kahvaltı sayesinde beyninizin salgıladığı hormonlar bakış açınızı değiştirir, doğal olarak daha mutlu, huzurlu bir gün geçirirsiniz. Dopamin hormonu sayesinde kötü olaylara karşı daha dayanıklı olursunuz. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki kahvaltı eden kişiler, okuduklarını daha hızlı anlıyor, daha hızlı öğreniyor ve daha iyi odaklanıyor.

Maliyet

Her ne kadar ilk baktığımızda gözümüze daha ucuz görünse de sürekli olarak kahvaltılık gevrek almak, doğal bir kahvaltıya göre daha maliyetlidir. Yeteri kadar doyurmadığı için sürekli bitirilen paketler ve sütler bir süre sonra cep yakmaya başlar. Doğal bir kahvaltı için aldığınız malzemeler, hem uzun sürede tüketilebilir hem de diğer öğünlerde kullanılabilir.

Tat

Her ne kadar birçoğunun tadı güzel olsa da tadı kötü olan kahvaltılık gevrek bulmak da mümkün. Bununla beraber kahvaltılık gevreğinizin tadı güzel olsa da doğal bir kahvaltının verdiği birbirinden farklı lezzetleri barındırmamaktadır. Sürekli olarak aynı kahvaltılık gevreği yemek, aynı tadı almak sabahlarınızı monoton hale getirecektir.