Kahvaltının Önemi - Mornero Kahvaltı Aboneliği

Kahvaltı

Kahvaltının Önemi

Kahvaltının günün en önemli öğünü olduğu her zaman söylenir. Peki neden böyle hiç düşündünüz mü? Sizlere kahvaltının günün en önemli öğünü olma sebeplerinden bahsetmek istedik.  İyi okumalar dileriz.

Gece boyu aç kalan vücudumuz sabah uyandığımız zaman glikoza yani beslenmeye ihtiyaç duyar. Eğer kahvaltı öğünü atlanırsa öğlen ya da sonrasında yiyeceğimiz ilk öğünde vücut yediğimiz yemekleri yağ olarak depolar bu da vücudumuz için sağlıksız bi durumdur. Bedenimizin düzenli çalışabilmesi için kan şekerimizin belirli bir oranda olması gerekir. Kahvaltı yapılmadığında dolaylı olarak kan şekerimiz düşer ve baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk hissederiz.

Kahvaltı yapmayan çocuklar derslerine odaklanamaz, kahvaltı yapmayan yetişkinlerse işlerine odaklanamaz ve gün boyu halsiz hissederler.

Vücudumuz gün içerisinde temel beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesi için glikoza ihtiyaç duyar. Gece boyunca aç kalmamızın etkisiyle yavaşlayan metabolizmamızın tekrar hızlanması için kan şekeri yani glikoza gerek vardır. Sabahları düzenli şekilde yapılan kahvaltı kan şekerini yükselterek kasların ve beynin ihtiyacı olan glikozun vücuda girmesini sağlar.

Kısaca kahvaltının bize yararları;

  1. Kilo kontrolümüzü daha kolay sağlarız ve gereksiz yağlanmalardan kurtuluruz.
  2. Öğrenciysek derslerimizde, çalışıyorsak iş hayatımızda daha verimli olur, daha sağlıklı düşünebiliriz. Bu şekilde kendimize ve çevremize daha faydalı oluruz.
  3. Şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları ve kansere yakalanma riskimiz düşer ve kan şekerimiz dengelenir.
  4. Sinir sistemimiz daha sağlıklı çalışır.
  • Share: