Farklı Kültürlerde Kahvaltı – Mornero Kahvaltı Aboneliği

Biz Türkler kahvaltıya çok önem veriyoruz ve neredeyse kahvaltıda günün her saatinde yiyebileceğimiz yiyecekler tüketiyoruz. Peki farklı kültürlerde kahvaltının konumu nedir diye hiç düşündünüz mü? Farklı kültürler kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunun farkında mı? Bu yazımızda sizi dünyanın farklı bölgelerine ve oranın sabahlarına götüreceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

İTALYA

İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri olmasının yanında karakteristik özellikleriyle de öne çıkıyor. Bölgesel farklılıklar göstermesine karşın İtalyan mutfağında ağırlıklı olarak sebze ve hamur işleri öne çıkıyor. Tüm dünya tarafından bilinen ve tüketilen italyan lezzetleri; pizza, spagetti ve bazı makarnalar ile bunların kendilerine özgü sosları, risotto, parmesan peyniri, lazanya ve tiramisu. Bunların dışında İtalya, dünyanın en çok zeytin ağacı olan ülkesidir ancak İtalyanlar zeytini yemek için değil zeytinyağı yapmak için kullanıyorlar. İtalyanların kahvaltı alışkanlıkları hakkında edindiğimiz bilgiler ise şu şekilde: İtalyanların kahvaltı alışkanlığı Türk kahvaltılarından son derece farklı. Bir espresso kahve+bisküvi yada capuccino+bisküvi/cornetto kahvaltı için yeterli olur. Hatta pek çoğu evde bile kahvaltı yapmazlar, işe giderken ayaküstü bir barda atıştırırlar. Hafta sonları ise, biraz daha abartıp, reçel+ ekmek + espresso/capuccino ile kahvaltı yaptıklarını görürüz. Kahvaltıda salatalık, sucuk, sosis, peynir bir İtalyan’ın hayal bir edemeyeceği şeylerdir. Ayrıca peynir İtalyanlarda, yemek sonrası farklı peynirlerden oluşan bir peynir tabağı şeklinde masaya konur.

İngiltere

İngilizler de biz Türkler gibi kahvaltı öğününü asla atlanmaz. Genel olarak kahvaltı tabaklarında yumurta, kızarmış sosis, fasulye, mantar, közlenmiş domates, reçel ve kızartılmış ekmek eksik olmaz. Tüm bu kahvaltılıkları tek tabakta sunarlar ve süslü olan bu tabağın yanında portakal suyu ve sütlü çay tüketirler. Acil işleri varsa mısır gevreği gibi hızla tüketebilecekleri ürünleri tercih ederler. Kahvaltı yaparken gazete, dergi veya e-haber okumayı da asla ihmal etmezler. Bu en büyük zevkleri haline gelmiştir. İngiliz kahvaltısı çoğu ülkede farklı seçimleriyle bilinir. Kahvaltı tabakları biraz yağlı olsa da bu menüden pek vazgeçmezler.

Rusya

Ruslar biraz kopya çekmişler mi bilinmez ama, genel olarak sütlü çayı İngilizlerin tükettiğini bilsek de Ruslarda kahvaltıda sütlü çay içerler. Genel olarak insanlar sabah kahvaltılarında deniz ürünlerini kokularından dolayı pek tercih etmezler. Ancak, Ruslar kahvaltıda lakerda ve havyarı tüketmekten çok hoşlanırlar. Bu iki lezzete sabahları asla hayır demezler. Güne başlarken ilk öğünde deniz ürünleri ve baharatlardan çok hoşlanırlar. Ayrıca kahvaltıda yumurta ve lakerdalı esmer ekmekten yaptıkları “Wolga- Schnitte “isimli yiyeceği yemeden asla kahvaltı yaptık demez

Şili

Geleneksel Şili Kahvaltısı (Sahanda yumurta, peynir, domuz sucuğu ve pastırması, kızartılmış hamur)’dan oluşuyor. Şili’de kahvaltı alışkanlığı günlük hayatın akışına ve kişilerin alışkanlıklarına göre çeşitlilik göstermektedir. Kahvaltıda ağırlıklı olarak tüketilen besinler: Peynir, tereyağı, yumurta, jambon, salam, pastırma, çeşitli marmelatlar ve reçellerdir. Kahvaltıda yenen ekmek ya günlük olarak ekmek fırınından alınır ya da evde yapılır. En çok yenen üç çeşit ekmek bulunmaktadır; Hallulla, fransız ve evde hazırlanan amasado ekmeği. İçecek olarak genellikle çay, kahve, süt veya çeşitli meyve suları (portakal, elma, kivi, üzüm) tüketilir.

Bu kahvaltılar dışında ‘Desayuna Rapido’ denilen yani çabuk kahvaltıda ise daha çok işe giderken yapılan ve daha az malzemeden oluşan kahvaltı çeşitleri bulunmaktadır. En yaygın olanlar, avokado veya yumurta ile yapılan tostlardır. Yumurtanın kalbe iyi geldiğine inanıldığından kalp şeklindeki küçük tavada pişirilmiş yumurta ve kızartmış ekmek hazırlanır. Kızarmış ekmek üzeri avokado ve çay da tüketilir. Genellikle haftasonları yani zaman sıkıntısı olmaksızın hazırlanan kahvaltılarda bulunan ve menemene benzeyen tavada yumurta hazırlanır. Kahvaltıda tüketilen tüm besinlerin sağlıklı olduğuna inanılır.

Güne Mutlu Başlayın

Günümüzde çoğu kişi ya kahvaltı yapmamakta ya da sağlıksız kahvaltı yapmaktadır. Kahvaltı, doğru besinleri tüketmemiz gereken, sağlığımız açısından son derece önemli bir öğündür. Mornero olarak güne mutlu başlamak isteyen herkese taze, sağlıklı, uygun fiyatlı ve lezzetli kahvaltı hizmeti sunuyoruz.

Mornero sağlıklı kahvaltı paketleri ile siz de güne mutlu başlayın. Hazır kahvaltı paketlerimiz ile kahvaltı hizmeti satın alabilir ve işyerine, ofise, hotele, yurtlara, plazaya istediğiniz saatte pratik kahvaltı aboneliği ile kahvaltı siparişi verebilirsiniz. Mornero ile artık hızlı kahvaltı, kolay kahvaltı, paket kahvaltı, diyet kahvaltı, toplu kahvaltı, hazır kahvaltı ve kurumsal kahvaltıya ulaşmak çok kolay. Kahvaltı aboneliği, kahvaltı hizmeti almak, kahvaltı servisi, kahvaltı siparişi, toplu kahvaltı siparişi, ofise kahvaltı siparişi ile sağlıklı ve leziz kahvaltı paketlerine hemen abone olabilir, toplu alımlar için sipariş verebilirsiniz. En taze ve doğal ürünler ile her sabah size günlük ve taze kahvaltı paketlerini ulaştırıyoruz. Hoteller için kahvaltı, butik oteller için kahvaltı, organizasyon için kahvaltı, öğrenci yurtları için kahvaltı, turlar için kahvaltı, şirket etkinlikleri için kahvaltı, okullar için kahvaltı, şirketler için kahvaltı, kurumlar için kahvaltı, ofisler için kahvaltı, iş yerine kahvaltı paketleri ile kolay ve pratik kahvaltı siparişi vermek şimdi Mornero ile mümkün. Siz de her güne mutlu başlayın! Hazır kahvaltı paketleri siparişi vererek istediğiniz sayıda kişilik kahvaltı seçeneğine hemen ulaşın. Kahvaltı tabağı siparişi vermek, hazır kahvaltı paketleri için bize ulaşmak, kahvaltı siparişi vermek, kahvaltı aboneliği başlatmak, kahvaltı hizmeti almak, pratik ve doyurucu kahvaltı aboneliği için bize ulaşmanız yeterli. Mornero ile pratik, doyurucu, günlük ve taze kahvaltı siparişi vererek güne mutlu başlayın!

Mornero; çalışan insanlar, kahvaltıya vakti olmayanlar, sağlıklı bir kahvaltıyla güne başlamak isteyenler için kahvaltılarını istedikleri saatte belirtilen adrese getiriyor. Sizin tek yapmanız gereken ise kahvaltı aboneliğinizi başlatarak kahvaltınızın gelmesini istediğiniz saati seçmek ve gerisini Mornero’ya bırakmak. Haydi hemen “Mornero” ailesine katılın! Güne mutlu başlayın!

Neler Sunuyoruz

Lezzetli ve Sağlıklı Kahvaltı

Doğal ve Katkısız Ürünler

Taze ve Günlük Paketler

Hijyenik ve Kurumsal Hizmet

Tam Saatinde Teslimat

Kaliteli Ürünler Uygun Fiyat

Size Özel Çözümler

Müşteri Memnuniyeti

Mornero Prensipleri

Doğal Lezzetler

Taze ve Sağlıklı

Müşteri Memnuniyeti

Zamanında Teslimat

Herkes İçin Mornero

Süpermarket

Taze, lezzetli, sağlıklı kahvaltı ve sandviçlerimizle müşterilerinizin yüzü gülsün.

Yurt

Öğrencilerinize sağlıklı, uygun fiyatlı ve lezzetli kahvaltı hizmeti sunun.

Restoran

Müşterilerinize pratik, sağlıklı, lezetli kahvaltılar ve sandviçler sunun.

Otel

Misafirleriniz sağlıklı kahvaltı ile güne mutlu başlasın!

Ofis

Çalışanlarınız ofiste pratik, sağlıklı, lezzetli, doyurucu kahvaltı ile işe enerjik ve mutlu başlasın.

Okul

Öğrencileriniz dengeli ve sağlıklı kahvaltı yaparak daha başarılı olsun.