Farklı Kültürlerde Kahvaltı – Mornero Kahvaltı Aboneliği

Biz Türkler kahvaltıya çok önem veriyoruz ve neredeyse kahvaltıda günün her saatinde yiyebileceğimiz yiyecekler tüketiyoruz. Peki farklı kültürlerde kahvaltının konumu nedir diye hiç düşündünüz mü? Farklı kültürler kahvaltının günün en önemli öğünü olduğunun farkında mı? Bu yazımızda sizi dünyanın farklı bölgelerine ve oranın sabahlarına götüreceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

İTALYA

İtalyan mutfağı dünyanın en zengin mutfaklarından biri olmasının yanında karakteristik özellikleriyle de öne çıkıyor. Bölgesel farklılıklar göstermesine karşın İtalyan mutfağında ağırlıklı olarak sebze ve hamur işleri öne çıkıyor. Tüm dünya tarafından bilinen ve tüketilen italyan lezzetleri; pizza, spagetti ve bazı makarnalar ile bunların kendilerine özgü sosları, risotto, parmesan peyniri, lazanya ve tiramisu. Bunların dışında İtalya, dünyanın en çok zeytin ağacı olan ülkesidir ancak İtalyanlar zeytini yemek için değil zeytinyağı yapmak için kullanıyorlar. İtalyanların kahvaltı alışkanlıkları hakkında edindiğimiz bilgiler ise şu şekilde: İtalyanların kahvaltı alışkanlığı Türk kahvaltılarından son derece farklı. Bir espresso kahve+bisküvi yada capuccino+bisküvi/cornetto kahvaltı için yeterli olur. Hatta pek çoğu evde bile kahvaltı yapmazlar, işe giderken ayaküstü bir barda atıştırırlar. Hafta sonları ise, biraz daha abartıp, reçel+ ekmek + espresso/capuccino ile kahvaltı yaptıklarını görürüz. Kahvaltıda salatalık, sucuk, sosis, peynir bir İtalyan’ın hayal bir edemeyeceği şeylerdir. Ayrıca peynir İtalyanlarda, yemek sonrası farklı peynirlerden oluşan bir peynir tabağı şeklinde masaya konur.

İngiltere

İngilizler de biz Türkler gibi kahvaltı öğününü asla atlanmaz. Genel olarak kahvaltı tabaklarında yumurta, kızarmış sosis, fasulye, mantar, közlenmiş domates, reçel ve kızartılmış ekmek eksik olmaz. Tüm bu kahvaltılıkları tek tabakta sunarlar ve süslü olan bu tabağın yanında portakal suyu ve sütlü çay tüketirler. Acil işleri varsa mısır gevreği gibi hızla tüketebilecekleri ürünleri tercih ederler. Kahvaltı yaparken gazete, dergi veya e-haber okumayı da asla ihmal etmezler. Bu en büyük zevkleri haline gelmiştir. İngiliz kahvaltısı çoğu ülkede farklı seçimleriyle bilinir. Kahvaltı tabakları biraz yağlı olsa da bu menüden pek vazgeçmezler.

Rusya

Ruslar biraz kopya çekmişler mi bilinmez ama, genel olarak sütlü çayı İngilizlerin tükettiğini bilsek de Ruslarda kahvaltıda sütlü çay içerler. Genel olarak insanlar sabah kahvaltılarında deniz ürünlerini kokularından dolayı pek tercih etmezler. Ancak, Ruslar kahvaltıda lakerda ve havyarı tüketmekten çok hoşlanırlar. Bu iki lezzete sabahları asla hayır demezler. Güne başlarken ilk öğünde deniz ürünleri ve baharatlardan çok hoşlanırlar. Ayrıca kahvaltıda yumurta ve lakerdalı esmer ekmekten yaptıkları “Wolga- Schnitte “isimli yiyeceği yemeden asla kahvaltı yaptık demez

Şili

Geleneksel Şili Kahvaltısı (Sahanda yumurta, peynir, domuz sucuğu ve pastırması, kızartılmış hamur)’dan oluşuyor. Şili’de kahvaltı alışkanlığı günlük hayatın akışına ve kişilerin alışkanlıklarına göre çeşitlilik göstermektedir. Kahvaltıda ağırlıklı olarak tüketilen besinler: Peynir, tereyağı, yumurta, jambon, salam, pastırma, çeşitli marmelatlar ve reçellerdir. Kahvaltıda yenen ekmek ya günlük olarak ekmek fırınından alınır ya da evde yapılır. En çok yenen üç çeşit ekmek bulunmaktadır; Hallulla, fransız ve evde hazırlanan amasado ekmeği. İçecek olarak genellikle çay, kahve, süt veya çeşitli meyve suları (portakal, elma, kivi, üzüm) tüketilir.

Bu kahvaltılar dışında ‘Desayuna Rapido’ denilen yani çabuk kahvaltıda ise daha çok işe giderken yapılan ve daha az malzemeden oluşan kahvaltı çeşitleri bulunmaktadır. En yaygın olanlar, avokado veya yumurta ile yapılan tostlardır. Yumurtanın kalbe iyi geldiğine inanıldığından kalp şeklindeki küçük tavada pişirilmiş yumurta ve kızartmış ekmek hazırlanır. Kızarmış ekmek üzeri avokado ve çay da tüketilir. Genellikle haftasonları yani zaman sıkıntısı olmaksızın hazırlanan kahvaltılarda bulunan ve menemene benzeyen tavada yumurta hazırlanır. Kahvaltıda tüketilen tüm besinlerin sağlıklı olduğuna inanılır.